Vinice

Hermesdorfen Perná

Současný název této vinice je Levá Bavorská. Při procházení starých předválečných map jsem našel její původní název Hermesdorfen. Patřila tehdy k farnosti v Perné. Tato vinice nebyla od roku 1950 obdělávána a byla porostlá náletem z šípku, hlohu a planých trnek. Její nádherná jižní a velmi svažitá poloha mně ale tak učarovala, že jsem téměř tři roky strávil přípravou pozemku pro výsadbu vinice. Vinice byla vysazena v dubnu 2008 a v roce 2011 jsme sklidili panenskou úrodu.

Celková výměra: 4,2 ha
Pěstované odrůdy: Ryzlink vlašský, Chardonnay, Pinot gris, Sauvignon, Pinot noir, Merlot
Expozice: jižní
Svažitost: 25 %
Nadmořská výška: 240 – 280 m nad mořem

Půdní složení: Na tak malé ploše ukázka všech druhů půdy na Pálavě. Od propustných, vysychavých a kamenitých rendzinů v horních a středních částech svahu, přes vápenité jíly uprostřed, po černozemě s hlubokým půdním horizontem v dolních polohách. Najdete zde mušličky, které dokazují dávnou přítomnost moře.

 

Biovinice Hermesdorfen Perná

Jedná se o údolí mezi ovocným sadem a hlavní vinicí Hermesdorfen. Současný název dle registru vinic je Pravá Bavorská. Vinice byla vysazena v dubnu roku 2011 a z panenské úrody v roce 2013 jsme vyrobili první řadu vín Cuvée Organic. Vysazené odrůdy Solaris a Merzling jsou vyšlechtěny na rezistenci proti houbovým chorobám, používání prostředků na ochranu vinic je omezeno pouze na minimální množství síry a mědi. Tato vinice nám slouží také jako základ pro další rozmnožování dravého roztoče Typhlodromus pyri. Vinice má 1715 keřů. Odrůdy Solaris a Merzling jsou odrůdami poměrně brzy zrajícími a ve vínech se vyznačují velmi ovocnou aromatikou a svěží kyselinou. Vinice je součástí biosférické rezervace Pálava.

Pěstované odrůdy: Merzling, Solaris
Expozice: jihozápadní
Svažitost: 5 %

Nadmořská výška: 240 m nad mořem

Půdní složení: Hlubší jílovitá spraš.

Bergrus Perná

Táhlý jižní svah položený mezi obcemi Bavory a Perná. Půdní složení předurčuje tuto polohu pro vysokou kvalitu především červených vín. Vinice vysazena v dubnu 2009.

Celková výměra: 1,4 ha
Pěstované odrůdy: Pinot Noir, Merlot
Expozice: jižní
Svažitost: 12 %
Nadmořská výška: 230 – 260 m nad mořem

Půdní složení: Rendziny v horních částech svahu, vápenité spraše níže.

Pod Pálavou Bavory

Vinice se nachází nad vesnicí Bavory přímo pod Stolovou horou. Nádherný pohled na tuto vinici se Vám naskytne přímo při průjezdu obcí. Vinice byla vysazená v roce 1970, část vinice doplněna o výsadbu v roce 2008 (Pálava) a 2009 (Sauvignon).

Celková výměra: 2,5 ha
Pěstované odrůdy: Chardonnay, Pinot blanc, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Pálava
Expozice: jihozápadní
Svažitost: 15 – 25 %
Nadmořská výška: 260 – 310 m nad mořem
Půdní složení: Vápenitá spraš s vyšším obsahem jílu a vápencových kamenů.