Novinky

Vinobraní 2014

Před pár dny jsme ukončili letošní sklizeň. Je třeba říct, že ročník 2014 byl jedním z nejkomplikovanějších, které jsem zažil. Ještě v polovině srpna jsem očekával vydařenou úrodu. V druhé polovině srpna přišly na Moravu nezvykle časté srážky. Pravděpodobně nikdy nezapomenu na víkend kolem 13. září, kdy během dvou dnů napršelo 200 mm srážek (tzn. 200 litrů vody na m²). Přitom roční průměr srážek v této poměrně suché oblasti je 400 – 500 mm. Dalším negativním vlivem byly vysoké denní i noční teploty. Tedy ideální podmínky pro šíření houbových chorob, zejména plísně šedé.

Práce s přírodou je krásná věc. Někdy se však ukáže jak je člověk malý a některé věci nemá možnost ovlivnit.

Letošní sklizeň byla velmi náročná z několika důvodů. Bylo třeba vybrat ve vinici to dobré a zdravé, což znamenalo precizní ruční práci při sběru. Hrozny co nejdříve přivézt ke zpracování do sklepa. Ve sklepě co možná nejšetrněji, ale velmi přísně řídit proces výroby. Jsem velmi rád, že mám možnost pracovat se znalými lidmi, kteří dbali mých nekonečných pokynů a ve vinici odváděli výbornou práci. Za to jim patří moje poděkování.

Letošní ročník je především o práci ve sklepě, o znalostech a zkušenostech vinaře. Jsem přesvědčen, že rok 2014 také ukáže rozdíly v kvalitě vinic a vinařských poloh ve vztahu k vyzrálosti hroznů.

I když moravského vína bude všeobecně méně, při chutnání mých mladých vín se už začínám pomalu usmívat..

Jaromír Gala

 

 

 

 

Zpět